Advertisement

West Valley’s Naomi Bailey Wins Cross Country State Championship

Published: Oct. 12, 2020 at 8:06 PM AKDT
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

FAIRBANKS, Alaska (KTVF) -

West Valley’s Naomi Bailey was the first athlete to break the figurative tape at the Division I Girls Meet Saturday, claiming the coveted Cross Country State title. Bailey finished the 5-kilometer course at the Kincaid Trails in Anchorage in 17 minutes and 55.3 seconds, over 90 seconds faster than the runner-up.

“I am just really excited,” said Bailey after taking the state crown. “I am really thankful for my coach, he saw what I didn’t see, I never would’ve dreamed I could do this. He saw that drive I think and he saw the love for running and he fostered it and he brought me to where I am today.”

The Division I Girls title stays at West Valley for a fourth consecutive years, as Bailey adds on to former Wolpack runner Kendall Kramer’s three-peat from 2017-2019. Full results for the 2020 Cross Country State Championships can be found here.

Division I Girls Results (Interior Athletes Only)

1. Naomi Bailey (West Valley) — 17:55.3

9. Gloria Bailey (West Valley) — 19:19.7

11. Madeline Castillo (North Pole) — 19:35.7

26. Lia Castillo (North Pole) — 20:35.2

27. Riga Grubis (West Valley) — 20:52.8

31. Danika Dawley (North Pole) — 21:41.4

Division I Boys Results (Interior Athletes Only)

3. Daniel Abramowicz (West Valley) — 16:00.1

11. Shane Fisher (West Valley) — 16:50.3

18. Josh Buarick (West Valley) — 17:06.5

22. Benjamin Polin (Lathrop) — 17:17.5

30. Asher James (Lathrop) — 17:42.4

33. Jonathan Ebel (Lathrop) — 17:51.1

Division II Girls Results (Interior Athletes Only)

5. Katie Bast (Monroe) — 20:10.3

7. Jeannie Cook (Monroe) — 20:41.1

8. Lauren White (Monroe) — 20:48.2

18. Miranda Wilkerson (Monroe) — 22:28.4

19. Natalie Clemente (Hutchison) — 22:32.8

25. Nadia Chernich (Monroe) — 24:07.0

29. Myah Winningham (Hutchison) — 27:12.1

30. Reagan Boucher (Eielson) — 31:44.1

Division II Boys Results (Interior Athletes Only)

21. Billy Bast (Monroe) — 18:48.1

22. Stephan Felix (Monroe) — 19:09.3

24. Cormac Kesey (Hutchison) — 19:30.1

25. Bruce Otey (Monroe) — 19:47.6

26. Phillip (Waker) Jones (Hutchison) — 19:55.1

28. Jason Buffington (Hutchison) — 20:26.5

29. Sebiyam Werdin-Kennicott (Hutchison) — 20:50.8

30. Seth Waln (Hutchison) — 20:50.8

Copyright 2020 KTVF. All rights reserved.

Latest News

Latest News